Еколого-освітня

Еколого-пізнавальна діяльність природного заповідника "Медобори" спрямована на пропагування і популяризацію знань про його природні багатства та природу регіону, який заповідник презентує; на роз’яснення прав і обов’язків громадян щодо природних комплексів; загалом на підвищення екологічної освіченості та екологічної культури населення.

Напрямки та форми освітньо-виховної діяльності заповідника різноманітні. Насамперед, це поширення інформації про природоохоронний об’єкт, його цінність та особливості, що здійснюється через співпрацю із засобами масової інформації.

Публікації працівників заповідника періодично друкуються на сторінках районної та обласних газет. Кореспонденти місцевих та всеукраїнських газет і часописів ("Урядовий кур’єр", "Свобода", "Вільне життя", "Місто", "Культура і життя", "Високий замок", "20 хвилин", "Вісник Надзбруччя")  бувають гостями нашої установи, а результатом їх відвідин стають цікаві та змістовні статті про "Медобори".

На обласному радіо у кінці 2001 року започатковано постійну рубрику "Природний заповідник "Медобори". За час її існування ми донесли до слухачів інформацію про біорізноманіття заповідника та про пам’ятки неживої природи на заповідній території. Крім того у ЗМІ подається інформація про проведення науково-практичних конференцій, екологічних та інших цікавих заходів та екологічні свята.

           Обласним державним телебаченням та регіональним комерційним каналом TV-4 створено ряд фільмів про заповідник, його проблеми і досягнення. Телевізійним об’єднанням "Зелена студія" у 2006 р. створено науково-популярний фільм "Подільське диво – Медобори". У 2012 телеканалом "Інтер" знято сюжет "Гора Бохіт природного заповідника "Медобори" із циклу передач "Місця сили" програми "Подробности"; 5 канал   для програми "Лісовий патруль" зняв передачу про природний заповідник "Медобори"; регіональний телеканал  ТV-4 зняв передачу про заповідник для програми "Сільський календар".

З метою формування позитивного сприйняття об’єктів заповідника та виховання правильного спілкування з природою у заповіднику видаються буклети, набори листівок, сувеніри з його символікою (куманці, декоративні тарілки), які популярні серед відвідувачів.

У природному заповіднику "Медобори" з 1998 року діє музей природи. Зібрані у ньому експозиційні матеріали (опудала, гнізда, гербарій, колекція деревних та кущових порід, зразки рослин, геологічна колекція), забезпечують активну роботу з відвідувачами. Представлені у музеї експонати досить повно репрезентують біорізноманіття регіону.

Важливою ланкою еколого-просвітницької діяльності є робота із учнівською молоддю. В роботі з учнями практикуємо такі аудиторні, освітні та виховні заходи: інформаційні уроки-зустрічі, "круглі столи", бесіди, лекції, семінари. З метою залучення молоді до участі у природоохоронній діяльності та дослідницькій роботі, ознайомлення з основами лісівничих професій у 2002 році організовано три шкільні лісництва на базі ЗОШ І-ІІІ ст. с. Городниця, ЗОШ І-ІІ ст. с. Вікно і ЗОШ І-ІІ ст. с. Калагарівка. Вікнянське об’єднання юних лісівників неодноразово перемагало в обласному конкурсі учнівських лісництв.

Для проведення екскурсій, згідно "Положення про природний заповідник "Медобори", організовано три еколого-пізнавальні стежки – "Бохіт", "До пущі Відлюдника", "Гостра". Вони характеризуються необхідною інформативністю та знайомлять бажаючих з найцікавішими в науковому, природоохоронному і естетичному відношенні об’єктами природи Подільських Товтр, з історією краю.

 Працівники заповідника "Медобори" проводять такі екологічні заходи як конкурси, операції, свята, акції ("Парк тисячоліть", "Майбутнє лісу у твоїх руках", "Первоцвіт", "Європейський тиждень лісу", "День довкілля", "День Землі", "Збережемо ялинку" та ін.).

Зміцнюються зв’язки заповідника із Гусятинським районним відділом освіти, Тернопільським обласним еколого-натуралістичним центром, Гусятинським районним центром дитячої та юнацької творчості. У співпраці з цими організаціями ми проводимо всі важливі заходи екологічної освіти і виховання.

В еколого-освітній роботі співробітники заповідника орієнтуються на чималий власний досвід, використовують вітчизняні та зарубіжні методики. На ефективність еколого-освітньої діяльності вказує той факт, що у 2006 році природний заповідник "Медобори" у конкурсі на кращу організацію і проведення просвітницької роботи серед підприємств системи Держкомлісгоспу України зайняв третє місце.

Відвідувати заповідник можна лише з дозволу адміністрації, як правило, у супроводі співробітників і тільки в межах екологічних стежок. У заповіднику функціонує три екологічні стежки: "До Пущі відлюдника, "Гора Бохіт" і "Гора Гостра".