Історико - культурні пам'ятки

На території природного заповідника є багато історико-культурних пам’яток, які датуються Х-ХІІІ ст. В цей період тут одночасно функціонувало три різнотипні городища-святилища – Бохіт, Говда та Звенигород. Найкраще збереженим виявилось капище на горі Бохіт, де в Х-ХІІІ ст. стояв всесвітньовідомий Збруцький ідол (Святовит) - божество східних слов’ян. Він є унікальною історико-культурною пам’яткою тієї епохи як за технікою виготовлення, так і за сюжетними зображеннями. Виявлено статую у 1848 році у р. Збруч поблизу с. Личківці.

На території городищ-святилищ досліджено хлібні печі, жертовні колодязі та довгі будинки-контини, у яких, як свідчать письмові джерела, слов’яни-язичники збирались для виконання обрядів. Функціонування городищ-святилищ та обслуговування прочан забезпечували селища-супутники, яких на сьогодні відомо  15. Розташовувались вони неподалік городищ.

Ці давньоруські городища-святилища разом із селищами-супутниками становлять artcity.in.ua єдиний археологічний комплекс – "Збруцький культовий центр". Важливу роль у його діяльності відіграли цілющі джерела, які існують до сьогодні.

Печера Відлюдника – рукотворна печера у скелі, яку здавна облюбували "відлюдники", влаштувавши тут аскетичне житло. Відомості про життя останнього датуються початком ХХ ст. Сьогодні тут обладнана каплиця.